június 15. (névnap), augusztus 16. (névnap), október 9. (névnap)
Rokon nevek
Ábrám, Ábrán, Ábris, Ibrány
Jelentése
Jelentése a Biblia szerint: a sokaság atyja. A pátriárka eredeti neve Abirám (+ Ábrám) volt. A hosszabb névváltozatot akkor kapta, amikor Isten megígérte neki: "népek sokaságának atyjává teszlek".
január 15. (névnap), február 15. (névnap), február 23. (névnap), július 19. (névnap), augusztus 15. (névnap), augusztus 28. (névnap), október 28. (névnap), november 16. (névnap)
Török eredetű régi magyar név, Árpád fejedelem apjának a neve.
Előfordulása a legújabb statisztikák alapján
Igen ritka.
Névnapok, azonos napon ünnepelt nevek
január 1. (névnap), február 20. (névnap)
Jelentése
Megvett, megvásárolt, más feltevés szerint: szerző. A magyar álom szóból való származtatása vitatott, a név későbbi használatában azonban szerepet játszhatott a közszó is.
Magyarországon már az Árpád-korban a leggyakoribb férfinevek egyike volt, és népszerűsége a következő évszázadokban sem sokat csökkent. Ma is igen gyakori.
Névnapok, azonos napon ünnepelt nevek
február 4. (névnap), május 21. (névnap), november 10. (névnap), november 30. (névnap)
Rokon nevek
Andor, Andorás, Andos, André, Bandó, Endre
Jelentése
Bibliai név: András apostol Jézus első tanítványa, Szent Péter testvére volt. Jelentése: férfias.
Gyakori, bár népszerűsége az utóbbi évtizedekben csökkent.
Névnapok, azonos napon ünnepelt nevek
április 23. (névnap)
Jelentése
A legvalószínűbb származtatása szerint a régi magyar Bél személynév -a kicsinyítőképzős alakja. A bél szó eredeti jelentése: belső rész (pl. szív). Török eredetűnek is tartják, ez esetben a jelentése talán: előkelő. Már a középkorban mesterségesen azonosították az Adalbert névvel. Több Árpád-házi királynak volt a neve, majd a XIX. században újították fel ismét.
május 20. (névnap), június 15. (névnap), július 3. (névnap), július 24. (névnap), augusztus 19. (névnap), augusztus 20. (névnap), szeptember 28. (névnap)